Środki dla miast na dostosowanie się do ekstremalnych stanów pogodowych

Kolejne miejscowości mogą otrzymać aż 250 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW) na dostosowanie się do ekstremalnych stanów pogodowych. Rusza drugi nabór wniosków o dofinansowanie.

Rosnące temperatury, susze, a z drugiej strony intensywne ulewy i powodzie są coraz większym problemem polskich miast. Dlatego w programie FEPW zostały wyodrębnione środki na inwestycje infrastrukturalne, które pomogą miejscowościom przystosować się do zmian klimatu i złagodzić efekt miejskich wysp ciepła przez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury. A w rezultacie zmniejszą ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych.

Na co może być przeznaczone wsparcie z Funduszy Europejskich?

Wsparcie z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 obejmie:

1) Zagospodarowanie wód opadowych w miastach

Dofinansowanie obejmie systemy, które:

  • pomagają zapobiec podtopieniom i zalaniom oraz ograniczają ich skutki,
  • zwiększą retencję oraz wchłanianie wody przez grunt,
  • spowolnią odpływ,
  • zmagazynują wody opadowe wraz z systemami jej dystrybucji w czasie suszy.

Jest to związane głównie z budową zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi (w tym roztopowymi) z udziałem zieleni, zielono-niebieskiej infrastruktury i rozwiązań opartych na przyrodzie.

2) Zakładanie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście

Dofinansowanie obejmie zwiększenie powierzchni pokrytych zielenią w miastach z zastosowaniem rozwiązań z zakresu niebieskiej infrastruktury.

Kosztem kwalifikowalnym w ramach ww. przedsięwzięć może być również opracowanie lub aktualizacja miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA).

Co to jest zielono-niebieska infrastruktura?

Zielono-niebieska infrastruktura to koncepcja wykorzystania w miastach terenów zieleni i zasobów wodnych w taki sposób, aby złagodzić negatywne skutki urbanizacji i zmian klimatycznych. Należą do niej systemy, które magazynują wodę, regulują temperaturę powietrza w centrach miast i zwiększają powierzchnię terenów zielonych w aglomeracjach. Mogą to być np. stawy retencyjne, niecki, zbiorniki, rowy bioretencyjne, rowy infiltracyjne, ogrody deszczowe, zielone przystanki, dachy, fasady i ściany, podłoża strukturalne, tereny zielone itp.

To także projekty związane z obetonowaniem miast, czyli rozszczelnieniem powierzchni nieprzepuszczających wodę i zastępowaniem ich powierzchniami biologicznie czynnymi. Magazynowana woda może zostać wykorzystana m.in. do podlewania zieleni miejskiej w porach bardziej suchych czy mycia ulic.

Dlaczego elementy zielono-niebieskiej infrastruktury są tak ważne? Ponieważ zatrzymują wody opadowe na obszarze, na którym wystąpił deszcz czy śnieg. W ten sposób wspierają tradycyjny system odprowadzania wód opadowych i go odciążają (np. kanalizację deszczową). Poprawa bilansu wodnego zmniejsza ryzyko podtopień i powodzi błyskawicznych. Dodatkowo systemy zielono-niebieskiej infrastruktury przyczyniają się do oczyszczenia, nawilżenia i ochładzania powietrza, czyli poprawiają mikroklimat i łagodzą efekt miejskich wysp ciepła.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

O dofinansowanie z programu FEPW mogą ubiegać się położone na obszarze Polski Wschodniej:

Miasta średnie (z przedziału 20-100 tys. mieszkańców), które tracą funkcje społeczno-gospodarcze oraz inne miasta subregionalne z podregionów z najwyższą kumulacją gmin zmarginalizowanych, a także działające w ich imieniu jednostki organizacyjne.

Gminy, na terenie których położone są uzdrowiska lub obszary ochrony uzdrowiskowej (przy czym wsparcie dotyczy obszaru uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej) i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne.

Szczegóły naboru

Nabór projektów prowadzony jest w trybie konkurencyjnym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach:

  • działania 2.2 Adaptacja do zmian klimatu w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej,
  • typ projektów I: Przedsięwzięcia infrastrukturalne z zakresu zielonej oraz zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach, oraz zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi.

Trwa od 30 września 2024 r. do 10 stycznia 2025 r. do godz. 15:30. Więcej informacji można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich.

 

Oferta Funduszy Europejskich i KPO dostępna w październiku pod linkiem:

https://www.fepw.gov.pl/strony/aktualnosci/sprawdz-oferte-funduszy-europejskich-i-kpo-dostepna-w-pazdzierniku/.

polska wschodnia.png

Powrót na początek strony