Ruszył projekt transgraniczny „Dzieci to przyszłość”

W czerwcu 2024 r. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku (UDSK) oraz Regionalny Szpital Dziecięcy Samorządu Województwa Zakarpackiego w Mukaczewie w Ukrainie podpisały umowę partnerską na wspólną realizację projektu pt.: „Dzieci to przyszłość – inwestycje poprawiające jakość i dostępność usług medycznych w szpitalach dziecięcych w Białymstoku i Mukaczewie”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.

UDSK  w Białymstoku jest największym ośrodkiem diagnostyczno-leczniczym dla dzieci i młodzieży w województwie podlaskim. Szpital posiada 15 oddziałów oraz 31 poradni specjalistycznych. Rocznie hospitalizowanych jest 20 000 pacjentów, a 140 000 leczonych jest w poradniach ambulatoryjnych.

Szpital w Mukaczewie dysponuje 15 oddziałami i 27 poradniami specjalistycznymi. Rocznie hospitalizowanych jest tu 8800 pacjentów, a w poradniach ambulatoryjnych leczonych jest 59 000 osób.

Pomimo różnic w funkcjonowaniu publicznych systemów opieki zdrowotnej w Polsce i Ukrainie, jednostki opiekuńcze po obu stronach granicy borykają się z podobnymi problemami. Niewystarczające finansowanie, braki w sprzęcie i personelu. W ostatnich latach sytuacja uległa pogorszeniu w wyniku pandemii COVID-19 oraz konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy, przez co zwiększyły się  potrzeby systemu opieki zdrowotnej zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce, gdzie obserwujemy wzrost liczby uchodźców.

Dlatego też szpitale dziecięce z Białegostoku i Mukaczewa postanowiły wspólnie realizować projekt mający na celu poprawę jakości usług medycznych świadczonych w obu placówkach przez:

  • nawiązanie długofalowej współpracy polegającej na wymianie dobrych praktyk personelu medycznego, stworzeniu podstaw konsultacji lekarskich pomiędzy jednostkami;
  • wspólne opracowanie mechanizmu zapewniania dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej, który zgodnie z obowiązującym w obu krajach prawem, umożliwi uchodźcom wgląd w ich akta po zakończeniu konfliktu zbrojnego i powrót do Ukrainy;
  • doskonalenie infrastruktury informatycznej poprzez zakup sprzętu i oprogramowania oraz organizowanie szkoleń z zakresu funkcjonowanie nowoczesnych szpitalnych systemów informatycznych i cyberbezpieczeństwa;
  • podnoszenie kompetencji kadrowych w obszarach istotnych z punktu widzenia potrzeb jednostek;
  • doposażenie szpitali w sprzęt medyczny wynikające z audytu potrzeb przeprowadzonego w obu jednostkach;

Projekt zostanie zrealizowany w ciągu 2 lat, a jego wartość  to  2,5 mln Euro.

Postępy w realizacji projektu można śledzić na stronie internetowej UDSK dedykowanej projektowi „Dzieci to przyszłość”.

Więcej informacji o programie Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 na stronie Programu.

Źródło: https://interreg.udsk.pl/

Powrót na początek strony