Podlaskie na Konferencji S3 w Rimini we Włoszech
Konferencja Strategii Inteligentnej Specjalizacji (S3) jest sztandarowym wydarzeniem dla instytucji i podmiotów wdrażających koncepcję inteligentnych specjalizacji z różnych regionów państw członkowskich UE. Posiadanie strategii inteligentnych specjalizacji, jak również koncentracji wsparcia na tych obszarach jest tzw. warunkiem podstawowym (wymaganym) do wdrażania środków europejskich w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 w ramach Priorytetu I Badania i innowacje.
Konferencja została zorganizowana przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej i Sekretariat S3 CoP we współpracy z regionem Emilia-Romania. Praktycy, eksperci, decydenci i inni kluczowi interesariusze z różnych regionów Europy spotkali się, aby nawiązać kontakty, omówić kwestie polityki i wdrażania S3 oraz wymienić się informacjami i dobrymi praktykami. Ponadto konferencja zgromadziła regiony uznane za Regionalne Doliny Innowacji w ramach inicjatywy Nowej Europejskiej Agendy Innowacji. Komisja Europejska przyznała Podlaskiemu status Regionalnej Doliny Innowacji w obszarze żywności i zdrowia, doceniając starania na rzecz rozwoju innowacyjności w tych sektorach.
Na zaproszenie Komisji Europejskiej w konferencji w roli prelegenta wzięła udział Emilia Malinowska, Dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Była to okazja zaprezentowania regionu (również wskazania aktualnych problemów związanych z lokalizacją przy granicy z Białorusią i u trójstyku z Rosją), jak również naszych kluczowych branż, które zostały zdefiniowane w Planie rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego 2021-2027+ (RIS3 2027+). Było to również okazja do zaprezentowania partnerskiego modelu wdrażania „Regionalnego projektu w zakresie budowy potencjału regionu PPO”, którego realizacja rozpoczęła się w styczniu br. Projekt jest realizowany w partnerstwie w Liderami Inteligentnych Specjalizacji (IS):
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – Lider IS Sektor medyczny;
- Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe, koordynator Polskiego Klastra Budowlanego o statusie KKK – Lider IS Ekoinnowacje;
- Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju, koordynator Klastra Przemysłowego Evoluma o statusie KKK – Lider IS Przemysł metalowo-maszynowy;
- Podlaski Fundusz Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0 Sp. z o.o. – Lider IS Przemysł rolno-spożywczy.
Partnerem projektu jest również Fundacja „Technotalenty”, która odpowiada za organizację wydarzeń promujących dobre praktyki współpracy na linii nauka-biznes.
Tematyka konferencji skupiła się wokół filarów: wdrażanie innowacji prowadzące do zrównoważonego i odpornego rozwoju gospodarczego; inteligentne specjalizacje i współpraca międzyregionalna; inteligentne specjalizacje i ich rola w łączeniu regionalnych dolin innowacji w kluczowych obszarach (ekologia, cyfryzacja, żywność, zdrowie, energia, surowce i produkcja). Była to też okazja dyskusji na przyszłością polityki wsparcia inteligentnych specjalizacji po 2027 roku.