Wyjątkowy region wyjątkowych ludzi. Premiera projektu Strategii
W środę, 25 września, po raz pierwszy został zaprezentowany projekt Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030. – Chciałbym, abyście się Państwo z nią utożsamiali, aby była to Wasza Strategia: przedsiębiorców, gmin, powiatów i przede wszystkim zwykłych ludzi. Bo ona Wam właśnie ma służyć – powiedział witając uczestników spotkania jego gospodarz Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Premiera dokumentu miała miejsce podczas specjalnej sesji „Strategie w rozwoju regionów” w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w trakcie VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego. – To wyjątkowa Strategia, ponieważ nasz region jest wyjątkowy, głownie z tego względu, że zamieszkują go wyjątkowi ludzie – przyznał marszałek Artur Kosicki. – Mamy potencjał, aby być liderem dla innych regionów kraju.
Marszałek przypomniał, że obecnie obowiązująca Strategia została przyjęta przez Sejmik Województwa Podlaskiego w 2013 roku. Od tego czasu zmieniły się uwarunkowania geopolityczne, a w 2017 roku została przyjęta Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która m.in. spowodowała konieczność aktualizacji strategii w regionach. Postawiła ona za cel spójność, zrównoważony rozwój całego kraju i zmniejszenie dysproporcji w rozwoju społeczno-gospodarczym.
Artur Kosicki podziękował Departamentowi Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i ekspertom za wysiłek i zaangażowanie w opracowaniu tego dokumentu.
4P Podlaskie, przedsiębiorcze, partnerskie, perspektywiczne
Założenia projektu Strategii przedstawiła Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego. – Po co nam Strategia? Wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie, ale wszyscy mamy inne postrzeganie strategii. Dla jednych to obraz naszego regionu w przyszłości, dla innych projekt rozwojowy, mapa, a nawet paszport do sukcesu, rodzaj harmonogramu czy też łącznik między przeszłością a przyszłością – powiedziała Joanna Sarosiek.
Krótko przestawiła cele strategiczne tego projektu. To dynamiczna gospodarka, zamożni mieszkańcy, partnerski region. Natomiast wizja regionu zawarta jest w haśle „4P”: Podlaskie jest przedsiębiorcze, partnerskie i perspektywiczne. – Nasza misja brzmi: Ambitne Podlaskie! To obietnica i zobowiązanie. Wyzwanie, które będzie od nas wymagać dużego wysiłku – stwierdziła dyrektor Joanna Sarosiek.
Po pierwsze, gospodarka
Kolejną część sesji stanowił panel, w którym na pytania odpowiadali: marszałek Artur Kosicki, eksperci – prof. Jacek Szlachta, dr Wojciech Dziemianowicz, dr Bogusław Plawgo (współtwórcy projektu SRWP) oraz dr Łukasz Nazarko, prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej i Monika Karska, laureatka III miejsca w konkursie „Moje województwo. Podlaskie 2030” (w którym studenci prezentowali swoje pomysły i wizje na temat rozwoju regionu).
Marszałek Artur Kosicki powiedział co, jego zdaniem, jest najważniejsze w projekcie: – To dynamiczna gospodarka, w której chcemy rozwijać przemysły przyszłości, innowacje, stawiamy na lokalnych przedsiębiorców. Kolejny cel to zamożni mieszkańcy: aktywni, kompetentni, żyjący w przestrzeni wysokiej jakości: jeżdżący szerokimi, równymi drogami, leczący się wyspecjalizowanych szpitalach, korzystający z dóbr kultury, wysokiej jakości edukacji. Potrzebujemy do realizacji tej wizji partnerów, dlatego stawiamy na region partnerski, dobrze zarządzany, współpracujący z innymi regionami i krajami – wymienił marszałek.
Prof. Jacek Szlachta przyznał, że praca przy tym projekcie była znacznie trudniejsza niż przy poprzedniej Strategii (której również jest współautorem). – To, co dzieje się w świecie, czyli tzw. megatrendy są nieprzyjazne. Sytuacja geopolityczna, np. stosunki z Rosją, zmiany klimatyczne…To minusy. Z kolei kolejny megatren jest dla korzystny: rozwój społeczeństwa informatycznego pozwala nadrobić niekorzystne położenie województwa – podkreślił profesor Jacek Szlachta.
Dr Wojciech Dziemianowicz zdradził kulisy powstawania projektu, w którym istotną rolę odgrywał głos ludzi, uczestniczących w wielu spotkaniach na temat SRWP (4 warsztaty z udziałem przedsiębiorców – ponad 100 uczestników, 15 spotkań z różnymi interesariuszami, w tym z przedsiębiorcami, uczelniami, samorządami, seniorami, młodzieżą). – Nie wyobrażam sobie takiego przygotowywania, podczas którego trzech lub pięciu ekspertów zamyka się w pokoju na tydzień i pisze Strategię.
Dodał, że paradoksalnie plusem podczas tych prac była niewiedza na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej. Konkretnych kwot, jakie będą przeznaczone na różne cele. – Planowaliśmy więc jak przedsiębiorcy w swojej firmie. To, co naprawdę jest potrzebne w regionie, a nie to, na co będą pieniądze – przyznał Wojciech Dziemianowicz.
Tam, gdzie inni widzą problem, my szansę
Dr Bogusław Plawgo dodał: - Tam, gdzie inni widzą problem, my widzimy szansę. Chcemy budować Przemysł 4.0, podążać za postępem, innowacjami. Chcemy doścignąć, a nawet prześcignąć rywali – stwierdził.
Dr Łukasz Nazarko zauważył, że Strategia to bardzo ambitny projekt. – Pan marszałek bierze na siebie duże brzemię, ponieważ będzie z tej ambitnej Strategii rozliczany – zauważył prodziekan. Stwierdził też, że o sukcesie będziemy mogli mówić wtedy, jeśli nie będzie już dysproporcji między naszym regionem a innymi województwami, a młodzi ludzie tu, u nas, będą chcieli budować swoją przyszłość i realizować się zawodowo.
Monika Karska zdradziła, jak jej zdaniem, trzeba pracować nad SRWP. – Najpierw powinno się zaangażować społeczeństwo w stworzenie Strategii, potem zapoznać ludzi z gotowym dokumentem, a następnie zaangażować w jego realizację – stwierdziła studentka Politechniki Białostockiej.
Celem jesteście Wy
Po panelu wywiązała się gorąca dyskusja, która trwałaby zapewne o wiele dłużej, gdyby nie… następny panel VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
Na zakończenie sesji marszałek zaprosił na konsultacje projektu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego, które odbędą się w listopadzie lub grudniu tego roku. Dodał również, że nie obawia się, że ta Strategia jest zbyt ambitna. – Powinniśmy jako region wdrażać ambitne cele. Mamy ogromny potencjał. Nie miejmy kompleksów. Celem nadrzędnym nie jest gospodarka, celem jesteście WY – podkreślił marszałek Artur Kosicki.