Wsparcie dla miast z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej
Europejska Inicjatywa Miejska jest podstawowym narzędziem wspierania miast każdej wielkości, budowania potencjału i wiedzy, wspierania innowacji oraz opracowywania możliwych do przenoszenia i skalowalnych innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań miejskich o znaczeniu dla całej Unii.
Drugi nabór wniosków na działania innowacyjne Europejskiej Inicjatywy Miejskiej
Nabór trwa do 5 października 2023 r. do godz. 14:00 CEST, a jego budżet to 120 mln EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich miast UE. Projekty muszą koncentrować się na jednym z trzech następujących tematów:
- „Greening Cities”: eksperymentowanie i dostarczanie namacalnych innowacyjnych rozwiązań w zakresie zielonej infrastruktury, aby lepiej sprostać wyzwaniom związanym z różnorodnością biologiczną, zanieczyszczeniem, zasobami i klimatem, w znacznym stopniu przyczyniając się do ekologicznej i sprawiedliwej transformacji w ramach inwestycji z polityki spójności.
- „Sustainable Tourism” w celu wspierania długoterminowej transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz odporności ekosystemu turystycznego. W tym temacie chodzi przede wszystkim o poprawę warunków zarówno dla mieszkańców, jak i gości odwiedzających miasto.
- „Harnessing talent in shrinking cities”: Wykorzystanie talentów w kurczących się miastach zwłaszcza w regionach wskazanych przez Komisję Europejską w komunikacie ‘Harnessing talent in Europe’s regions („Wykorzystanie talentów w regionach Europy”), aby zatrzymać i przyciągnąć talenty.
Szczegółowe informacje na temat naboru i spotkań dla wnioskodawców na stronie: www.urban-initiative.eu
Nabór wniosków o wymianę między miastami Europejskiej Inicjatywy Miejskiej
Nabór wniosków na wymiany między miastami rozpoczął się 4 kwietnia 2023 r. i zakończy się 17 listopada 2023 r. o godz. 12:00 CET. Wnioski są składane i zatwierdzane do realizacji w trybie ciągłym w trakcie trwania naboru.
Wymiana między miastami łączy władze miejskie („wnioskodawca”), które stoją przed konkretnym wyzwaniem wdrożeniowym związanym ze zrównoważonym rozwojem miast oraz inne władze miejskie z innego państwa członkowskiego UE, dysponujące wiedzą fachową, która mogłaby pomóc sprostać temu wyzwaniu w ramach wizyty.
Wymiana między miastami jest działaniem oddolnym, realizowanym na wniosek. Treść, harmonogram i format wymiany są określane przez wnioskodawcę zgodnie z jego konkretnymi potrzebami związanymi z projektowaniem i wdrażaniem zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
Szczegółowe informacje na temat naboru na stronie: www.urban-initiative.eu