Symbioza sztuki, architektury i rzemiosła – Nowy Europejski Bauhaus
Podobnie jak pierwowzór ma łączyć estetykę, funkcjonalność, nowoczesność, dostępność i dodatkowo kłaść mocny nacisk na ekologię. Jego najważniejszymi wartościami są: zrównoważony rozwój, estetyka i zaangażowanie społeczne. Prezentacja projektu Nowego Europejskiego Bauhausu – bo o nim mowa – była pierwszym punktem czwartkowego (24.06) posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Augustowie. Spotkanie prowadził marszałek Artur Kosicki, a w dyskusji wzięli udział m.in. Elisa Ferreira, Komisarz ds. Spójności i reform w Komisji Europejskiej i Normund Popens, zastępca Dyrektora Generalnego w DG REGIO.
Nowy Bauhaus to koncepcja rozwoju Europy ogłoszona po raz pierwszy przez Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii we wrześniu 2020 r. To europejska odpowiedź na kryzys epidemiologiczny i ekologiczny, z jakim boryka się świat. Ma być także twórczym sposobem na wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu. Ma zmienić m.in. to, jak planujemy przestrzeń wokół nas.
- To propozycja nowego sposobu budowania, nowego podejścia do pandemii i nowego sposobu życia w Europie, która ma być opracowana wspólnie przez architektów, projektantów, inżynierów, naukowców, artystów i społeczeństwo obywatelskie – informował marszałek Artur Kosicki.
Jak podkreślała Elisa Ferreira, konieczność odbudowy naszej gospodarki i życia społecznego po pandemii jest szansą na stworzenie „czegoś lepszego”.
- To okazja na zbudowanie zielonej gospodarki, stworzenie nowych gałęzi przemysłu i nowych działań od ekologicznego transportu publicznego po inteligentne sieci energetyczne, nowe produkty wytwarzane z cyrkularnych surowców i mądre sposoby unikania odpadów, przeprojektowanie przestrzeni publicznej tak, aby była neutralna, nie tylko pod względem emisji dwutlenku węgla, ale również atrakcyjna i nadająca się do życia oraz piękna – podkreślała komisarz.
Komisja Europejska zorganizowała konkurs na Nagrodę Nowego Europejskiego Bauhausu 2021, do którego można było zgłaszać nowatorskie, proekologiczne i twórcze rozwiązania będące odpowiedzią na problemy współczesnego świata.
- Chcieliśmy zidentyfikować inicjatywy, parametry i sposób działania. Na tej podstawie będziemy promować, a następnie wdrażać najlepsze rozwiązania – mówił Norman Popens.
Do końca czerwca br. ma zostać ogłoszona strategia wdrażania projektu, w której określone zostaną najważniejsze kierunki działań.
Nowy Europejski Bauhaus ma dawać szansę na rozwój wszystkich regionów, także obszarów wiejskich, m.in. poprzez cyfryzację, nowoczesną infrastrukturę. Jednym z głównych założeń projektu jest większa współpraca mniejszych miejscowości z dużymi ośrodkami miejskimi. To też inicjatywa, która będzie łączyć projekty z dziedziny nowoczesnych technologii, nauki i sztuki. Według koncepcji nowego Bauhausu w budownictwie mają być wykorzystywane naturalne surowce, przede wszystkim drewno.
Więcej informacji o konkursie i Nowym Europejskim Bauhausie znajduje się na stronie internetowej projektu.