Strategia szyta na miarę – warsztaty w Suwałkach

Przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i otoczenia biznesu uczestniczyli w czwartek (4 kwietnia br.) w warsztatach poświęconych aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego. Spotkanie w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym otworzył Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego.

Chciałbym, by strategia naszego województwa wynikała bezpośrednio z Państwa wniosków, Państwa pomysłów i współpracy – zachęcał do aktywności podczas warsztatów marszałek Kosicki. – Nie chcę, by to był dokument podobny do wielu innych strategii. Chcę, aby się wyróżniał, by był dopasowany do naszego regionu. Będę tego wymagał zarówno od naszych pracowników w urzędzie, którzy nad nim pracują, od ekspertów, a także od państwa. Po to, by ta strategia rzeczywiście odpowiadała Waszym potrzebom.

Obecny na warsztatach prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zaznaczył, że miasto również szykuje się do aktualizacji strategii rozwoju Suwałk.

 Jest wiele rzeczy, które udało się nam zrealizować, wiele jest rozpoczętych, ale są też takie, nad którymi trzeba jeszcze popracować – przyznał i wyjaśnił. – Sytuacja w ciągu ostatnich lat znacznie się zmieniła. Bo kto by pomyślał kilka lat temu, że w Suwałkach będzie brakowało rąk do pracy?

Droga, kolej, gaz i młodzi zdolni

Uczestnicy warsztatów w początkowej części spotkania zapoznali się z aktualną sytuacją regionu w kontekście obecnie obowiązującej strategii, a opowiedziała o tym Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w UMWP. Z kolei prof. Jacek Szlachta i prof. Bogusław Plawgo przedstawili założenia i wnioski wynikające z dokumentów unijnych dotyczących przyszłej perspektywy finansowej. Najważniejszą częścią były jednak warsztaty prowadzone przez prof. Wojciecha Dziemianowicza. Uczestnicy podzieleni na grupy rozmawiali o potencjałach oraz mocnych i słabych stronach subregionu suwalskiego. Wskazywali ograniczenia, ale też szanse, z których tylko część jest wykorzystywana obecnie.

 O przedsiębiorczość proszę się nie martwić, bo ona zależy od kreatywności ludzi, a tego nam nie zabraknie. Oby tylko nie przeszkadzać – ta opinia zderzyła się jednak z inną.  Mentalność mieszkańców Suwałk jest nieco inna niż ludzi z zachodniej części Polski. Tu ważna jest rodzina, czas z nią spędzony i praca, która się kończy o 15-tej. Nie ma w nas elastyczności – mówił inny uczestnik warsztatów.

Przedsiębiorcy i samorządowcy wskazywali też na znaczący brak wykształconej kadry w mieście, na wciąż rozmijające się z potrzebami pracodawców kierunki kształcenia, na opuszczanie Suwałk przez najzdolniejsze, młode osoby.

Dyskutowali też o obniżającej się atrakcyjności stref ekonomicznych, jako efekcie zmian wprowadzonych w ub. w ramach ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Za jedną z istotnych, słabych stron wskazali również wciąż aktualny brak dostępności komunikacyjnej

 Nadal brakuje nam porządnej drogi do Suwałk, szybkiej kolei i gazu – podkreślali.

Natura, turystyka i jakość życia

Mimo, że wszyscy uczestnicy mocno podkreślali, że turystyka nie jest kołem zamachowym dla rozwoju Suwałk i subregionu suwalskiego, to jednak dyskusja nad nią pochłonęła najwięcej czasu.

 Na pewno nie zależy nam na turyście masowym. Nasza turystyka powinna być dopasowana do nas, bazować na ciszy, spokoju, relaksie, rowerach i widokach – proponowali uczestnicy.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podkreślał, że zarówno w subregionie, jak i w samym mieście w ostatnich latach zwiększyła się znacząco baza hotelowa.  A za noclegami idą pozostałe usługi, w tym gastronomiczne – dodawali przedsiębiorcy.

Eksperci zaproponowali, by uczestnicy warsztatów przemyśleli, czy tak żywo dyskutowanej turystyki nie potraktować – w dokumentach rozwojowych – jako elementu jakości życia, znaczącego zarówno dla turystów, jak i mieszkańców subregionu.

Kolejne spotkanie warsztatowe dotyczące aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego odbędzie się w Łomży.

Dodana: 5 kwiecień 2019 11:15

Zmodyfikowana: 17 grudzień 2019 11:11