Spotkanie podlaskich partnerstw terytorialnych
Prezentacja potencjału rozwojowego, określenie problemów i przedstawienie głównych celów działania. Podlaskie partnerstwa: Ziemia Wysokomazowiecka, Wiele gmin – jeden cel i Porozumienie Terytorialne Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny zaprezentowały wyniki prac nad strategią rozwoju dla swoich regionów. Spotkanie odbyło się w piątek, 5 listopada w formule online.
Większość problemów, z jakimi borykają się samorządy zrzeszone w partnerstwach terytorialnych, są podobne. To przede wszystkim: starzenie się społeczeństwa, emigracja ludzi młodych wynikające z trudnego rynku pracy i niskich zarobków w porównaniu do innych regionów kraju. Również dostęp do niektórych usług społecznych jest postrzegany jako niezadowalający. Przede wszystkim chodzi o ofertę kulturalną. Natomiast, jak wynika z przeprowadzonych badań, mocnymi stronami są: przywiązanie do tradycji i dziedzictwa, więzi rodzinne i relacje międzyludzkie oraz walory przyrodnicze.
Partnerstwa określiły też cele strategiczne, wypracowane na podstawie potencjału danego obszaru. Jednym z takich celów Porozumienia Terytorialnego Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny jest rozwój turystyki. Dzięki temu może wzrosnąć przedsiębiorczość mieszkańców i ich dochody, a to droga do zatrzymania odpływu ludności.
Z kolei partnerstwo Ziemia Wysokomazowiecka zaprezentowała jako jeden ze swoich celów utworzenie klastra energii oraz spółdzielni energetycznych według koncepcji „obywatelskich wspólnot energetycznych” i wspólnot energetycznych opartych na energii odnawialnej. Wiele gmin-jeden cel stawia na tereny inwestycyjne.
Jak informowała uczestnicząca w spotkaniu Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego, określenie celów strategicznych może pomóc w pozyskiwaniu na ich realizację pieniędzy z funduszy unijnych – nie tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale też z programów krajowych m.in. z Programu dla Polski Wschodniej.
Do kontynuacji współpracy w ramach partnerstw zachęcała też Elżbieta Opałka z Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
Podlaskie partnerstwa powstały w ramach projektu resortu funduszy i polityki regionalnej - Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego. Celem przedsięwzięcia było opracowanie strategii terytorialnych i pakietu projektów dla obszarów najsłabszych gospodarczo i tym samym zagrożonych marginalizacją.
W maju br. z inicjatywy Samorządu Województwa Podlaskiego powołało jeszcze jedno, czwarte partnerstwo: Partnerstwa Południowo-Wschodniego Podlasia. W jego skład wchodzą powiaty: bielski, siemiatycki, hajnowski oraz gminy Gródek i Michałowo. Koordynatorem przedsięwzięcia jest samorząd województwa. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem strategii terytorialnej dla tego obszaru. Piątkowe spotkanie było też okazją do spotkania grupy roboczej czwartego podlaskiego partnerstwa.
W dyskusji wzięli udział podlascy samorządowcy, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Polityki Regionalnej.