Spotkanie marszałków Polski wschodniej z przedstawicielką Komisji Europejskiej

Mężczyźni i kobiety stoją w sali w półkolu.

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 (FEPW) ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności sześciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i części mazowieckiego. Jego budżet ma wynieść ponad 2,64 mld euro. Z tej puli dofinansowywane będą m.in. projekty nastawione na biznes: aktywizacja startupów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego, turystyka oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje.

– Zabiegaliśmy o kontynuację programu dla Polski Wschodniej i cieszymy się, że będzie on realizowany w nowej perspektywie. Dziękuję pani dyrektor Emmie Toledano Laredo i wiceminister Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak za bardzo dobrą współpracę – mówił marszałek Kosicki, zaznaczając, że teraz nadszedł czas na dopracowanie szczegółów. 

Emma Toledano Laredo podkreśliła, że Komisja Europejska jest w pełni zaangażowana w prace nad projektem FEPW i rozumie szczególne potrzeby tych regionów:

– Trzeba w tym programie pokazać wartość dodaną i komplementarność z innymi programami – regionalnymi i krajowymi, realizowanymi z funduszy unijnych w Polsce. Naszym głównym zadaniem jest jak najlepsze wykorzystanie środków – podkreśliła dyrektor ds. wdrażania.

Podczas spotkania marszałkowie zwrócili też uwagę na trudną sytuację przedsiębiorców, którzy najpierw musieli zmierzyć się ze skutkami pandemii, a teraz również ich działalność jest często prowadzona w trudnych warunkach, ze względu na wojnę na sąsiedniej Ukrainie oraz kryzys migracyjny na granicy z Białorusią.

Negocjacje programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej rozpoczęły się w styczniu tego roku, dyskusje nad jego ostatecznym kształtem potrwają jeszcze kilka miesięcy.

Powrót na początek strony