Raport o stanie województwa za 2020 rok

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego zaprezentowany został Raport o stanie województwa za 2020 rok. Wnioski z raportu przedstawiła Pani Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Region się rozwija, ale tempo rozwoju nie jest zadowalające

Dane zaprezentowane w raporcie wskazują, że wartości większości wskaźników społeczno-gospodarczych ulegają poprawie, zwiększając potencjał gospodarczy i rozwojowy województwa. Tempo wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego jest jednak zbyt wolne w stosunku do zmian obserwowanych w odniesieniu do innych regionów i tempa rozwoju całego kraju. Dla przykładu podstawowy wskaźnik PKB per capita w regionie, jak i w skali kraju wykazuje tendencję wzrostową. Jednakże, według wstępnych szacunków, w 2019 roku wyniosło wartość wskaźnika wyniosła 43,0 tys., co stanowiło 72% wartość dla kraju.

Rośnie wartość produkcji sprzedanej przemysłu, a obserwowane zjawisko koreluje ze wzrostem zatrudnienia w sektorach przemysłowych i podkreśla zauważalny symptom wejścia podlaskiej gospodarki w kolejną fazę wzrostu, w której rozwój będzie zdominowany przez rozwój sektora przemysłu. Niestety, niski poziom innowacyjności jest i przyczyną i skutkiem zbyt niskiego poziom rozwoju gospodarczego. To negatywne sprzężenie zwrotne wskazuje, że z jednej strony gospodarka nie jest przygotowana na wyzwania przemysłu 4.0, a z drugiej, opóźnienia rozwojowe wpływają na zmniejszenie tempa wzrostu, opartego de facto o produkcję nieinnowacyjną, przynoszącą zdecydowanie mniejsze zyski, osiągane głównie dzięki implementacji technologii i prostych wzorców ekonomiczno-organizacyjnych z lepiej rozwiniętych gospodarek. Obserwowana sytuacja wskazuje na konieczność podniesienia innowacyjności do rangi najwyższego wyzwania celem uniknięcia pułapki tzw. pełzającego wzrostu gospodarczego.

Jednakże, społeczeństwo się bogaci

Poprawia się sytuacja dochodowa podlaskich gospodarstw domowych, których członkowie dysponowali w 2019 roku dochodem rozporządzalnym na poziomie 95% wartości dla kraju. Rosną również dochody własne JST w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ta korelacja trendu wskazuje na stopniową poprawę zamożności podlaskiego społeczeństwa. Województwo zajmuje 3. pozycję w kraju pod względem dostępu przedsiębiorstw do szerokopasmowej sieci internet. Również gospodarstwa domowe posiadają coraz lepszy dostęp do internetu. 

Pomimo tego, region się wyludnia

W województwie nasilają się negatywne procesy migracyjne. Nasilenie wyjazdów, można porównać do znikania z mapy regionu, w ujęciu rocznym, miejscowości gminnej liczącej około dwóch tysięcy mieszkańców. Negatywne trendy depopulacyjne uwidaczniają się zwłaszcza miastach, zaliczonych do ośrodków tracących funkcje społeczno-gospodarcze, a tych, mamy w regionie dziewięć: Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Hajnówka, Łomża, Sokółka, Zambrów.

Powrót na początek strony