Polsko-litewski projekt z nagrodą publiczności w konkursie RegioStars!

Komisja Europejska ogłosiła finalistów tegorocznej edycji nagród w tym prestiżowym konkursie. Wśród nich są dwa projekty z udziałem Polski.

Pierwszy projekt  „Teraz czas na zmiany” (dofinansowany w ramach programu Interreg Litwa-Polska) wybrała publiczność w głosowaniu internetowym. Skierowany był do młodych ludzi, zagrożonych wykluczeniem społecznym: biedą, narkomanią, bezrobociem.

Streetworking górą

Realizował go Ełk i miasto Olita na Litwie. Jednym z kluczowych działań był  streetworking, czyli wspólny program socjalny, w którego realizację zaangażowały się między innymi organizacje pozarządowe, policja, szkoły i ośrodki pomocy społecznej. Ich celem było dotarcie do dzieci zagrożonych wykluczeniem oraz ich rodzin. I zapewnienie im wsparcia.

Młodzież malowała murale, brała udział w imprezach kulturalnych, sportowych, kręciła filmy. Wzięła też udział w obozie przetrwania. W trakcie tych wydarzeń uczyła się m.in. rozwijania więzi społecznych. W programie uczestniczyło ponad 100 młodych ludzi.

Opiekunowie energii

Drugi projekt, w którym wzięła udział Polska, to  „Energy@School”. Zwyciężył w kategorii „Wzmocnienie pozycji młodzieży na rzecz współpracy ponad granicami – 30 lat INTERREG”. W trzyletnim projekcie uczestniczyło 41 szkół podstawowych i średnich z siedmiu krajów: Polski, Włoch, Chorwacji, Słowenii, Niemiec, Austrii i Węgier (w ramach programu Interreg Europa Środkowa).

Uczniowie i nauczyciele zostali mianowani odpowiednio młodszymi i starszymi opiekunami ds. energii. Byli odpowiedzialni za zmniejszenie zużycia energii w szkołach. I odnieśli sukces! Projekt pokazał, że zwiększenie odpowiedzialności młodzieży może okazać się bardzo skuteczne.

Głosowało 33 tys. osób

RegioStars to konkurs Komisji Europejskiej. Co roku konkurują w nim różnorodne, oryginalne, nowatorskie przedsięwzięcia, dofinansowywane z Unii Europejskiej, które mogą stać się inspiracją dla innych regionów. Finaliści wybierani są w kilku kategoriach.

Tegoroczna ceremonia RegioStars po raz pierwszy w historii została przeprowadzona online. W tej edycji odnotowano też największą liczbę zgłoszeń w historii konkursu (206), oddano również dużo głosów w kategorii nagroda publiczności (33 tys.).

Więcej o konkursie i finalistach można przeczytać na stronie Komisji Europejskiej

 

Dodana: 21 październik 2020 14:48

Zmodyfikowana: 21 październik 2020 14:50