Podlaskie Rewitalizuje – pomysł na Regionalną Politykę Rewitalizacji

Pod takim hasłem odbył się warsztat poświęcony roli regionów w systemie rewitalizacji, podczas pierwszego dnia Kongresu Polityki Miejskiej - największego wydarzenia w Polsce, poświęconego problematyce rozwoju miast. Współorganizatorem warsztatu był Zespół ds. Rewitalizacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Warsztat był moderowany przez ekspertów Andrzeja Brzozowego i Rajmunda „Kubę” Rysia z konsorcjum Projekty Miejskie, którzy na zlecenie Województwa Podlaskiego opracowują Regionalną Politykę Rewitalizacji. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele urzędów marszałkowskich, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz eksperci z instytucji zajmujących się szeroko rozumianym rozwojem – m.in. Związku Miast Polskich oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Podczas spotkania Grzegorz Gawrysiak, koordynator Zespołu ds. Rewitalizacji, przedstawił drogę jaką do tej pory pokonało województwo podlaskie w zakresie programowania i wdrażania rewitalizacji.

- Jeszcze w 2015 roku byliśmy białą plamą na mapie Polski, jeśli chodzi o działania rewitalizacyjne. Przez ten krótki czas zrobiliśmy bardzo duże i wymierne postępy. Możemy i musimy zacząć się chwalić pierwszymi sukcesami, bowiem rewitalizacja w naszym województwie zaczyna odgrywać ważną rolę w rozwoju podlaskich gmin, jak i samego regionu.

Określić rolę regionu

W swojej prezentacji Grzegorz Gawrysiak wskazał na niejasną pozycję regionów w systemie wdrażania rewitalizacji, wskazywaną przez różne dokumenty prawne i strategiczne. Regionalna Polityka Rewitalizacji (RPR) ma być odpowiedzią na tę sytuację. Z jednej strony ma umożliwiać samorządowi województwa podejmowanie działań w zakresie rewitalizacji, a z drugiej ma wskazywać priorytetowe kierunki w jakich działania powinny być prowadzone.

- Chcielibyśmy, aby nasze działania były pewnego rodzaju procesem oraz chcielibyśmy posiadać pewne narzędzia i merytoryczne i finansowe do realizacji tego procesu.

Kierunki te wypływają z diagnozy przeprowadzonej w ramach prac nad RPR i jednocześnie będą komponentami, na których dokument będzie się skupiał:

  • SZTUKA rewitalizacji – upowszechnienie prowadzenia rewitalizacji w gminach regionu zgodnie z ustawową definicją,
  • LUDZIE rewitalizacji – budowanie potencjału instytucjonalnego dla kompleksowej rewitalizacji w samorządach regionu,
  • MAPA DROGOWA rewitalizacji – stworzenie efektywnych procedur wdrażania RPR w kontekście celów Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego,
  • WSZYSTKO JASNE – informacja i promocja,
  • EFEKTYWNE finansowania – instrumenty finansowania przedsięwzięć rewitalizacyjnych,
  • INTERAKCJE rewitalizacje – budowanie i rozwijanie sieci współpracy podlaskich „rewitalizatorów”.

Dokument będzie dostosowany do specyfiki i potencjału gmin województwa podlaskiego, które już na etapie opracowania diagnozy mogły aktywnie uczestniczyć w jego przygotowaniu m.in. poprzez ankiety i udział w kilkunastu spotkaniach diagnostycznych i edukacyjnych.

Świadomość i edukacja

Po zakończeniu prezentacji, pomiędzy uczestnikami wywiązała się dyskusja na temat roli samorządu województwa w procesach rewitalizacyjnych oraz wyzwania, którego podjęło się województwo podlaskie. Uczestnicy podkreślali konieczność edukowania gmin o mądrej i świadomej rewitalizacji oraz inspirowania do współpracy. Chwalono również partycypacyjne podejście Podlaskiego do procesu przygotowania dokumentu.

Zaproponowano także zwiększenie nacisku regionów na udział projektów mieszkaniowych w rewitalizacji, ponieważ poprawa warunków mieszkaniowych jest często najlepszym bodźcem do aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców.

Na zakończenie dyskusji organizatorzy zaprosili uczestników warsztatu do śledzenia efektów prac województwa podlaskiego, w tym m.in. do udziału w spotkaniach eksperckich, które odbędą się na późniejszym etapie przygotowania Regionalnej Polityki Rewitalizacji.

Powrót na początek strony