Podlaskie największym beneficjentem Programu Operacyjnego Polska Wschodnia
Wartość umów podpisanych w naszym województwie stanowi 27 procent wszystkich zawartych w ramach programu. To plasuje nas na pierwszym miejscu pod tym względem. Na drugim miejscu są ex aequo województwa: warmińsko-mazurskie i lubelskie.
Podsumowano właśnie wykonanie Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w 2019 roku. Ze sprawozdania wynika, że do końca ubiegłego roku w pięciu województwach: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim podpisano 1,1 tys. umów na kwotę 1,63 mld euro z dostępnych 2 mld. A beneficjenci rozliczyli już połowę pieniędzy z puli PO Polska Wschodnia.
Do tej pory ze wsparcia najbardziej skorzystały: samorządy (54 proc. według wartości projektów), PKP PLK (24 proc.) i przedsiębiorcy (21 proc.). Najczęściej inwestycje dotyczyły branż:
- przetwórstwo przemysłowe (aż 57 proc.),
- handel (10 proc.),
- informacja i komunikacja (9 proc.)
- działalność naukowa i techniczna (6 proc.),
- budownictwo (5 proc.)
- i pozostałe branże (13 proc.).
Planowane efekty programu to m.in.:
- w ramach przedsiębiorczości – 2,2 tys. wspartych firm, 1,5 tys. startupów, 1 tys. nowych miejsc pracy,
- w ramach transportu: 150 km nowych i przebudowanych dróg, 14 inteligentnych systemów transportowych, 300 nowych autobusów, tramwajów i trolejbusów,
- w ramach kolei: 540 km przebudowanych linii kolejowych, 132 obiekty (dworce, perony) dostępne dla niepełnosprawnych, 100 zmodernizowanych przejazdów kolejowych.
Program Polska Wschodnia 2014-2020 to instrument wsparcia rozwoju społeczno-gospodarczego pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Środki w ramach programu, czyli 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczone są na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne, z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej makroregionu, inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej.