Drugie plenarne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS)
Nowy budżet Unii Europejskiej (UE) i Krajowy Plan Odbudowy (KPO) w odniesieniu do województwa podlaskiego to główne tematy plenarnego posiedzenia WRDS. Obrady w formule online odbyły się w czwartek (25.03). Wziął w nich udział m.in. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Nowa perspektywa UE – przede wszystkim odbudować gospodarkę
Anna Sulińska – Wójcik zastępca dyrektora Departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego podkreślała, że odbudowa gospodarki po pandemii jest jednym z najważniejszych zadań, z którymi obecny rząd musi się zmierzyć.
- Mamy instrumenty wsparcia, są to duże programy m.in. Krajowy Plan Odbudowy, program dla Polski Wschodniej no i regionalne programy operacyjne – mówiła.
W ramach KPO Polska otrzyma ponad 59 mld euro, z tego: 24,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w formie pożyczek. Budżet kontynuowanego programu dla województw ściany wschodniej i części województwa mazowieckiego wynosi 2,5 mld euro.
Anna Sulińska – Wójcik dodała, że w ciągu ostatniego roku sporo środków m.in. dzięki zmianom w programach unijnych zostało przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorców i służby zdrowia.
O tym ile z unijnych pieniędzy w nowej perspektywie finansowej dostanie województwo podlaskie i o zasadach wykorzystania tych środków mówiła Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Podlaskie i budżet UE 2021-2027 – negocjacje trwają
Budżet nowego RPO dla województwa podlaskiego to 992 mln euro. Natomiast do Krajowego Planu Odbudowy nasz region zgłosił 27 projektów na 5,5 mld złotych.
Podlaskie będzie mogło też korzystać z programu dla Polski Wschodniej. O kontynuację tego programu - przeznaczonego dla województw ze ściany wschodniej - zabiegała Komisja ds. Polski Wschodniej, której przewodniczy marszałek Artur Kosicki.
- Zwiększyła się grupa partnerów programu - dołączyła część województwa mazowieckiego, ale budżet programu został znacznie zwiększony z 2 mld euro do 2,5 mld euro. Tu też są obszary wsparcia dla przedsiębiorców - mówił marszałek Kosicki.
Dodał, że obecnie trwają negocjacje z Komisją Europejską konkretnych nad ostatecznym kształtem wszystkich programów unijnych. Ich rezultat ma być znany wkrótce.
Marszałek przypomniał również, że przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie projektów z kontraktu programowego (porozumienia zawieranego pomiędzy stroną rządową i samorządem województwa) - do podziału między województwa jest 7 mld euro.
Artur Kosicki przypomniał też, że w ubiegłym roku do podlaskich mikro-, małych i średnich firm trafiło blisko 200 mln zł. na pomoc ze skutkami pandemii.
W Podlaskiem zajętych jest 70 proc. łóżek „covidowych”
Podczas obrad nie mogło zabraknąć pytań o sytuacje epidemiczną w regionie. Jak informował Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski w tej chwili (dane na 24.03) w regionie jest 1412 łóżek „covidowych” z czego 864 są zajęte. Podlaskie szpitale mają 121 respiratorów – zajętych jest 84.
- Cały czas zachowujemy ten poziom 70 proc. zajętości łóżek i respiratorów, ale sytuacja jest dynamiczna i trudna do przewidzenia – mówił wojewoda.
Poinformował też, że od poniedziałku (29.03) zostanie uruchomiony tymczasowy szpital przy ul. Wołodyjowskiego. Mają tam trafiać pacjenci chorzy na Covid-19. W szpitalu przygotowano 80 łóżek i cztery respiratory.
Obrady prowadził przewodniczący WRDS - Sylwester Zawadzki, Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku.