I warsztaty partnerów projektu CASPER w Finlandii

Warsztaty projektowe w Savonlinnie, Finlandia

W dniach 5-7 czerwca 2023 r. konsorcjum projektu CASPER po raz pierwszy spotkało się twarzą w twarz w Savonlinnie w Finlandii. Wydarzenie zgromadziło naszych pięciu partnerów regionalnych i interesariuszy z gminy Nagyatád, Savonlinna Development Services i nie tylko.

Uczestnicy warsztatów w Finlandii

Wprowadzenie do pięciu regionów

Pięć uczestniczących regionów - Południowe Savo (Finlandia), Podlaskie (Polska), Basilicata (Włochy), Nowa Akwitania (Francja) i Somogy (Węgry) - rozpoczęło spotkanie od przedstawienia swoich regionalnych danych demograficznych, podkreślenia wyzwań stojących przed nimi w walce z zanikiem obszarów wiejskich i zaprezentowania istniejących inicjatyw.

Uczestnicy warsztatów w Finlandii

Aby stymulować innowacyjne myślenie, zaangażowaliśmy się w różnorodne techniki warsztatowe, w tym dyskusje przy okrągłym stole, błyskawiczne podejmowanie decyzji i world café. Dyskusje te służyły podwójnemu celowi. Po pierwsze, zapewniły one naszym partnerom odpowiednią przestrzeń i czas, aby zagłębić się w kluczowe kwestie, takie jak ustalenie wspólnego rozumienia "zintegrowanego rozwoju terytorialnego" w ramach naszego konsorcjum i zidentyfikowanie niekonwencjonalnych lokalnych interesariuszy, których można zaangażować w nasze warsztaty. Po drugie, wyposażyły naszych partnerów w niezbędne narzędzia i spostrzeżenia do przeprowadzenia własnych warsztatów z lokalnymi interesariuszami.

Odsłaniając wiejski urok Południowego Savo: w świetle reflektorów Savonlinna, Sulkava i Puumala

CASPER głęboko wierzy, że obszary wiejskie mogą rozkwitać i przyciągać mieszkańców poprzez przyjęcie ich tożsamości regionalnej i poprawę wskaźników jakości życia, zamiast realizowania wyłącznie strategii zorientowanych na wzrost.

Podczas naszych wizyt na miejscu, nasi partnerzy mieli przyjemność współpracować bezpośrednio z burmistrzami Puumala i Sulkava, dwóch urokliwych gmin w południowym Savo. Doświadczyli z pierwszej ręki czynników, które przyczyniają się do unikalnej tożsamości tych regionów, takich jak kurorty Pistohiekka i szanowana tradycja wiosłowania łodzią kościelną Sulkava. Ponadto nasze warsztaty odbyły się w ważnych kulturowo i operacyjnie miejscach w Savonlinnie, w tym w Radzie Miasta Savonlinna, Muzeum Savonlinna i kampusie XAMK (Uniwersytet Nauk Stosowanych Południowo-Wschodniej Finlandii).

Uczestnicy warsztatów w Finlandii

Co dalej

W nadchodzących miesiącach nasi partnerzy zorganizują własne warsztaty dla lokalnych interesariuszy, wykorzystując inspirację i wiedzę zdobytą podczas naszego spotkania w Savonlinnie. Ułatwią one transfer cennych spostrzeżeń z naszej międzyregionalnej wymiany na poziom oddolny w swoich regionach. Początkowym celem tych warsztatów będzie ocena obecnej sytuacji i zwiększenie zaangażowania interesariuszy, przygotowując grunt pod ekscytującą podróż postępu i współpracy.

Relacja ze spotkania dostępna jest na stronie projektu: interregeurope.eu/casper.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony na Facebook’u: www.facebook.com/casper.interreg.

Powrót na początek strony