Projekt SKYLA – wzmacnianie roli kształcenia i szkolenia zawodowego w zakresie Inteligentnych Specjalizacji dla Bliźniaczej Transformacji
Projekt pt.: „Smart Specialisation Skills Ecosystems for the Twin Transition” akronim SKYLA, to międzynarodowy partnerski projekt realizowany przez Województwo Podlaskie w ramach Programu Interreg Europa 2021-2027. Bierze w nim udział 11 partnerów z różnych państw Europy: Włoch, Szwecji, Bułgarii, Irlandii, Belgii, Francji, Litwy i Polski.
Partnerzy w projekcie:
- Agencja Rozwoju Empolese Valdelsa (Włochy) – Partner Wiodący
- Województwo Podlaskie (Polska)
- Rada Regionalna Skåne, Departament Rozwoju Regionalnego (Szwecja)
- Centrum Rozwoju Przemysłu Południe (Szwecja)
- Gmina Sofia (Bułgaria)
- Klaster Mechatroniki i Automatyki (Bułgaria)
- Rada Hrabstwa Fingal (Irlandia)
- Fundusz Rozwoju Regionalnego Attyki (Grecja)
- Europejskie Stowarzyszenie Władz Regionalnych i Lokalnych na rzecz uczenia się przez całe życie (Belgia) – Partner Doradczy
- Agencja Europejskiego Funduszu Społecznego (Litwa)
- Centrum Zatrudnienia Prowansja – Alpy – Lazurowe Wybrzeże (Francja)
Instytucje stowarzyszone:
- Regionalna Rada Toskanii - Dyrekcja ds. Edukacji, Szkoleń, Badań i Zatrudnienia (Włochy)
- Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu (Litwa)
Cel projektu
„wspieranie władz publicznych w umieszczaniu umiejętności przyszłości w centrum bliźniaczej transformacji* na rzecz inteligentniejszego i bardziej odpornego rozwoju poprzez wzmacnianie i dostosowywanie roli kształcenia i szkolenia zawodowego w ekosystemach innowacji i strategiach inteligentnej specjalizacji”
Efekty projektu
Ideą projektu jest współpraca i wymiana doświadczeń partnerów, co w efekcie ma skutkować wprowadzeniem zmian w instrumentach polityki, którymi zarządzają – w przypadku województwa podlaskiego będzie to program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Zmiany te mają na celu umieszczanie przyszłych umiejętności w centrum bliźniaczych przemian (twin transition) na rzecz inteligentniejszego i bardziej odpornego rozwoju poprzez wzmacnianie i dostosowywanie roli kształcenia i szkolenia zawodowego w ekosystemach innowacji i strategiach inteligentnej specjalizacji.
Unia Europejska zobowiązała się do promowania bliźniaczej transformacji*, aby uczynić swoją gospodarkę bardziej sprawiedliwą, odporną i zrównoważoną. Kształcenie i szkolenie zawodowe jest tutaj kluczowym narzędziem i musi iść w parze z rozwojem strategii inteligentnych specjalizacji w regionach. Dlatego też Województwo Podlaskie podjęło się współpracy w ramach projektu SKYLA, by wspólnie z partnerami z innych krajów Unii Europejskiej wypracować nowe rozwiązania dla naszego regionu.
Ważnym elementem projektu jest również współpraca na poziomie lokalnym z Interesariuszami projektu. Praktyczne doświadczenie, wiedza i wsparcie merytoryczne Interesariuszy pochodzących z różnych środowisk przyczynią się do zdiagnozowania dobrych praktyk i rozwiązań w zakresie bliźniaczej transformacji, a także najważniejszych barier i wyzwań w województwie podlaskim.
Okres realizacji projektu:
- Core phase: 1 marca 2023 r. – 28 luty 2026
- Follow-up phase: 01 marca 2026 – 28 luty 2027
- Zamknięcie projektu: 01 marca 2027 – 31 maja 2027
Budżet projektu: 2,080,524 EUR
Więcej informacji na stronie projektu:
*Bliźniacza transformacja to konglomerat dwóch współcześnie kluczowych transformacji – cyfrowej i zielonej, obecnych we wszystkich obszarach gospodarki i społeczeństwa.