Dolina Rolnicza 4.0
Dolina Rolnicza w województwie podlaskim
Samorząd województwa podlaskiego od dawna zastanawia się nad utworzeniem ekosystemu innowacji rolno-spożywczej, opartego na możliwościach i potrzebach regionu, zwanego Doliną Rolniczą 4.0. Było to tematem wielu spotkań.
Zespół ekspertów: prof. Hazem M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr Tomasz Szejner z University of Cambridge i mec. Andrzej Pancewicz, na zlecenie Komisji Europejskiej, przeprowadził badanie na temat kluczowych elementów Ekosystemu Innowacji Dolina Rolnicza.
Badanie to miało określić, jak ma wyglądać ten model ekosystemu i w jaki sposób powinien funkcjonować, by dać optymalne efekty rozwojowe w województwie podlaskim.
W styczniu samorząd województwa podlaskiego poznał jego wyniki, a podczas konferencji, 25 lutego, zaprezentował je publicznie.
Co kryje się pod hasłem „ekosystem Dolina Rolnicza”?
To model gospodarczy, ekosystem, wzorowany na Dolinie Krzemowej, która jest największym naturalnym ekosystemem innowacji technologicznych w USA. „Sztuczne” ekosystemy, właśnie na wzór Doliny Krzemowej, powstały już w wielu miejscach na świecie, między innymi: Japonii, Finlandii, Kazachstanie, Hongkongu, Kalifornii. Każdy z nich jest dostosowany do potrzeb i potencjałów danego regionu.
Nasz model, czyli Dolina Rolnicza, miałby stać się głównym ośrodkiem kompetencji dla rozwoju specjalizacji województwa podlaskiego – nowoczesnego przemysłu rolno-spożywczego, współpracującego z najnowszymi technologiami, opartego na rodzimym know-how.
To model ekosystemu, w którym płynnie współpracują biznes, szkoły wyższe, szkoły średnie, instytucje otoczenia biznesu, miasta, gminy, tworząc jeden organizm – ekosystem Doliny Rolniczej.