Talenty nagrodzone

Po 10 tys. zł otrzymali zwycięzcy poszczególnych kategorii w konkursie Technotalent 2014. Zwycięzcy zapewniają, że teraz chcą swoje pomysły przekuć w realne biznesy.

– Musimy zrobić wszystko, aby wesprzeć młodych Podlasian, bo ich miejsce nie jest w Londynie, Paryżu czy innym odległym miejscu, ale właśnie w naszym regionie – mówił marszałek Jarosław Dworzański podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Taki jest też cel konkursu, który postawili przed sobą jego główny organizator: Fundacja Technotalenty oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, fundator głównych nagród. – Chcemy być pomostem między zdolnymi Podlasianami a przedsiębiorcami, tak aby obie strony na tym korzystały. Dzięki temu konkursowi młodzi zdobędą kontakty, a firmy świeże, kreatywne umysły, które zainspirują je do dalszego rozwoju – podkreślił Adam Walicki, wiceprezes zarządu Fundacji Technotalenty.

Organizatorów zaskoczyła skala zainteresowania konkursem. Zgłoszono aż 142 projekty, z których tylko 5 z każdej dziedziny zostało zaprezentowanych przed kapitułą. Konkurs potwierdził wysoki potencjał młodych, utalentowanych Podlasian. Wszyscy uczestnicy konkursu, bez względu na wynik, mają szansę trafić do programu wsparcia regionalnych technotalentów, realizowanego przez Fundację i firmy partnerskie. W kategorii technika zwyciężył Petros Psyllos i jego pomysł MATIA - rozwiązanie, które ma ułatwić życie niewidomym. – Te pieniądze pozwolą mi opatentować projekt i może wkrótce wdrożyć go do produkcji – zdradził odbierając nagrodę.

W kategorii design najlepszy okazał się Kamil Stysiak, który zaprojektował elektryczny rower customowy, z którego będą mogli korzystać także niepełnosprawni. Z kolei najciekawszym wyzwaniem społecznym okazał się projekt ratowania pszczół, czyli APISapiens, który zaprezentowali Aneta i Robert Bałdyga. – W tym konkursie wszyscy są jednak zwycięzcami, bo każdy z finalistów może się pochwalić ciekawym, niemal gotowym do zrealizowania projektem – podsumowała jedna z założycielek Fundacji Technotalenty Jolanta Koszelew.

Była to pierwsza edycja konkursu Technotalenty. Fundacja zapewnia, że będzie on kontynuowany.

Dodana: 5 listopad 2014 14:09

Zmodyfikowana: 5 listopad 2014 14:09