Szelment jednym z 7 cudów Funduszy Europejskich

Projekt z Podlaskiego zdobył I miejsce w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich. Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment na Górze Jesionowej zwyciężył w kategorii „Turystyka aktywna”.

Do tegorocznej edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” zgłoszono aż 273 projekty z całej Polski. Finał odbył się 29 maja podczas gali w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Statuetki zwycięzcom wręczyła wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski. Jego celem jest nagrodzenie najlepszych projektów współfinansowanych ze środków unijnych.

Zwycięzcą w kategorii „Turystyka aktywna” został WOSiR Szelment, który leży na Górze Jesionowej nad jeziorem Szelment Wielki w gminach Szypliszki i Jeleniewo. Ośrodek przez cały rok oferuje turystom wiele atrakcji. Zimą - oświetlone i naśnieżane trasy narciarskie, obsługiwane przez 8 wyciągów.  Latem - pole do gry w paintball i minigolfa oraz wypożyczalnie rowerów. W ośrodku znajduje się również ekspozycja poświęcona sportom zimowym. Można zobaczyć m.in. narty olimpijskie i replikę złotego medalu olimpijskiego zdobytego przez Wojciecha Fortunę w 1972 r. czy kombinezon Adama Małysza.

Ośrodek powstał w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to blisko 14,3 mln zł, dotacja wyniosła 6,1 mln zł.