Świętujmy razem 10. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej

1 maja mija dokładnie dekada naszego członkostwa w Unii. Marszałek Jarosław Dworzański zaprosił mieszkańców na szereg imprez, związanych z tą rocznicą.

- 1 maja mija dekada naszego bycia w UE. To czas dynamicznego rozwoju, wielkich zmian, które dokonały się dzięki unijnym funduszom. Były one konsekwencją tego, że obywatele naszego kraju powiedzieli „tak" w referendum akcesyjnym - zauważył marszałek Jarosław Dworzański na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 22 kwietnia. Zaprosił na niej wszystkich mieszkańców na imprezy, które odbędą się w regionie, a związane będą tematycznie z Unią.

Piknik, Dni Otwarte...
1 maja zamiast na tradycyjną majówkę, warto wybrać się do Białegostoku, na Piknik Europejski, na Rynku Kościuszki. Emocje gwarantowane, i to dla całej rodziny. Startujemy o godzinie 12 i zapewniamy dobrą zabawę aż do nocy, do godziny 22. Atrakcji będzie naprawdę wiele, połączy je jeden temat: nasze członkostwo w UE. - Na stoiskach przed „Astorią" korzyści, jakie przynoszą Fundusze Europejskiej zaprezentują beneficjenci poszczególnych programów operacyjnych. Tam też będzie zlokalizowany punkt informacyjny o Funduszach Europejskich, więc jeśli ktoś ma jakieś pytania - zapraszamy, chętnie pomożemy. Udzielimy informacji, na co jeszcze można uzyskać pomoc w tej perspektywie i jak przygotować się do następnej - powiedziała Izabela Łokić, kierownik referatu informacji i promocji w Departamencie Rozwoju Regionalnego.

Na Pikniku dla dzieci zostanie przygotowana specjalna strefa z zabawkami, dmuchańcami. Na scenie odbędą się konkursy o tematyce unijnej, a do zdobycia bardzo atrakcyjne nagrody, m.in. lot nad ziemią na specjalnej platformie, a także występy taneczne, pokazy karate. Będzie coś dla ciała: znany kucharz Rober Sowa zaserwuje potrawy z krajów UE, i dla ducha: magik Maciej Pol teleportuje Tajemniczego Gościa, a Jula i Sylwia Grzeszczak zaśpiewają. To tylko niektóre atrakcje, szczegóły w programie poniżej.

A od 1 do 11 maja zapraszamy na Dni Otwarte. To prezentacja efektów na miejscu, u beneficjentów. I świetna okazja, by osobiście przekonać się, jakie są efekty projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich. W naszym regionie blisko 70 beneficjentów otworzy swoje podwoje dla mieszkańców. Akcja prowadzona jest w całej Polsce, w każdym województwie. Szczegółowy plan, których beneficjentów można odwiedzić danego dnia, o której i jaki projekt poznać, będzie dostępny na stronie www.10latwue.pl

...i Półmaraton
Natomiast 11 maja, na zakończenie obchodów, wspólnie z Fundacją Białystok Biega, organizujemy Półmaraton oraz biegi europejskie. Start: przed Pałacem Branickim, meta: przed Ratuszem. Trasa Półmaratonu liczy 21 km, w Biegu Europejczyka wystarczy przebiec 5,5 km. Dzieci wystartują w Biegu Małego Europejczyka - na 500 lub 800 m.

Program Pikniku Europejskiego

Więcej na: www.zauwazzmiany.pl

Dodana: 24 kwiecień 2014 13:13

Zmodyfikowana: 24 kwiecień 2014 13:13