Rozstrzygnięcie konkursu „Dlaczego jest nas mniej? Zatrzymaj depopulację!”

Najbardziej kreatywni w kwestii pomysłów na przeciwdziałania wyludnieniu okazali się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Białymstoku, którzy przygotowali film pt. „By nie wybierać”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się we wtorek, 12 grudnia, w urzędzie marszałkowskim. Nagrody zwycięzcom wręczył marszałek Artur Kosicki.

Celem tej, zorganizowanej przez Województwo Podlaskie przy wsparciu funduszy europejskich, inicjatywy była aktywizacja młodzieży do działania oraz do budowania poczucia odpowiedzialności za konsekwencje zmian demograficznych. Mówił o tym Artur Kosicki.

– Było bardzo duże zainteresowanie konkursem. Prace, które zostały przygotowane, świadczą o tym, że podlaska młodzież jest świadoma zjawiska depopulacji, a do tego bardzo kreatywna. Dzięki nim widzimy, jak młodzi ludzie postrzegają nasz region i swoją w nim przyszłość, a my wyciągamy z tego wnioski – zaznaczył.

Inspiracja do zmian

Jak dodał, młodzież wskazywała głównie na problem starzenia się społeczeństwa, potrzebę poprawy infrastruktury transportowej, urozmaicenie oferty uczelni wyższych oraz zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy.

– To są naprawdę głębokie i fajne przemyślenia, które bardzo do nas przemawiają. Dziękuję za wszystkie prace, bo naprawdę są bardzo interesujące i inspirujące. Dla mnie młodzież jest największą wartością i jako marszałek będę robił wszystko, żebyście tu zostali – podkreślił.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z całego regionu. Ich zadaniem było znalezienie najlepszych pomysłów na przeciwdziałanie depopulacji (czyli wyludnianiu). Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Białymstoku w składzie: Karol Suchcicki, Anna Kuźmierowska, Zuzanna Szwedko i Kacper Miczejko. Przygotowali oni film pt. „By nie wybierać”, przedstawiający dwoje bohaterów z dwóch różnych środowisk – miejskiego i wiejskiego oraz problemy, z jakimi się borykają.

– Długo myśleliśmy nad scenariuszem. Chcieliśmy pokazać najważniejsze dla nas aspekty depopulacji i myślę, że się udało – opowiadał Karol Suchcicki.

Głównymi pomysłami na zatrzymanie zjawiska była modernizacja środowiska i zainteresowanie się transportem, zwłaszcza na wsiach i w małych miasteczkach.

– Podaliśmy jeszcze kilka pomysłów dotyczących tego, jak można by rozwinąć Podlaskie w aspektach szkół wyższych, żeby nasze województwo mogło więcej zaoferować młodym ludziom – dodała Anna Kuźmierowska.

Świetne, młode pokolenie

Merytoryczna opiekunka grupy Kamila Luiza Antoniuk przyznała, że jej zespół tworzą bardzo wrażliwi, młodzi ludzie.

– To są marzyciele, idealiści i bardzo chcieliby tutaj zostać, a jednocześnie mają swoje pasje, które wymuszają wyjazd. Część z nich kończy w tym roku szkołę i zderza się z trudnym wyborem, co widać w filmie: tęsknotę, nadzieję, ale też smutek. To świetne, młode pokolenie – podkreśliła.

Drugą lokatę zajął film pt. „Depopulacja: walka o lepsze Podlaskie” – praca zespołu uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta w Białymstoku pod opieką merytoryczną Ewy Prokopowicz. Na trzecim miejscu znalazła się praca uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku pod opieką merytoryczną Olgi Bułatowicz: „Zatrzymać depopulację”.

Przyznano również dwa wyróżnienia: za „Pakiet od Żubra” – pracę zespołu uczniów II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku pod opieką merytoryczną Joanny Zdrodowskiej oraz „Twój Rozwój w Twoim Regionie” – pracę zespołu uczniów Liceum Ogólnokształcącego Infotech pod opieką merytoryczną Katarzyny Janewicz.

We wtorkowym wydarzeniu wzięły udział także dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego Joanna Sarosiek i dr Agnieszka Karpińska z Wydziału Socjologii UwB.

Zwycięskie prace

Miejsce I: „By nie wybierać” - praca zespołu uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Białymstoku

Miejsce II: „Depopulacja: walka o lepsze podlaskie” - praca zespołu uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta w Białymstoku

Miejsce III: „Zatrzymać depopulację” – praca zespołu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku


Wyróżnienie: „Pakiet od Żubra” (PDF 495 kB) - praca zespołu uczniów II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

Wyróżnienie: „Twój Rozwój w Twoim Regionie” - praca zespołu uczniów Liceum Ogólnokształcącego Infotech

Powrót na początek strony