Przedsiębiorczość. Jak ją wzmacniać i rozwijać

Przedsiębiorczość. Jak ją wzmacniać i rozwijać

O tym rozmawiali uczestnicy czwartego i zarazem ostatniego spotkania poświęconego projektowi Programu rozwoju inteligentnych specjalizacji i przedsiębiorczości w województwie podlaskim na lata 2015-2020+, jakie odbyło się w poniedziałek, 2 lutego, w Białymstoku. Na ile istotny jest to temat, świadczyła frekwencja – na spotkanie przyszło ponad 150 osób.

- To bardzo ważne spotkanie, o czym świadczy tak szeroki Państwa w nim udział - powiedział witając gości wicemarszałek Maciej Żywno. - Ten program jest dopełnieniem Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020, stanowi również punkt wyjścia do myślenia o rozwoju województwa. To „żywy" materiał, który będziemy modyfikowali zgodnie z potrzebami naszych przedsiębiorców. A nie dokument, który spocznie na urzędowej półce - dodał wicemarszałek.

Specjalizacje wiodące i wschodzące

Na początki spotkania Daniel Górski, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP wyjaśnił, na ile i w jaki sposób wybór inteligentnych specjalizacji wpłynie na możliwość skorzystania z programów unijnych, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego. - Te projekty, które wpiszą się w nasze specjalizację, będą traktowane preferencyjnie przy staraniu się o wsparcie na działalność badawczo-rozwojową. Zarówno jeśli chodzi jednostki publiczne, np. uczelnie, jak i przedsiębiorców - powiedział.

Z kolei prof. Wojciech Dziemianowicz, współtwórca projektu, wyjaśniał zebranym na sali przedsiębiorcom, jakie specjalizacje określono dla Podlaskiego i które branże mogą się do nich zaliczyć. A są to przede wszystkim: przetwórstwo rolno-spożywcze, usługi medyczne i nauki o życiu, ekologia i nauki o środowisku, przemysł maszynowy oraz powiązane z nimi sektory (tzw. specjalizacje wiodące), ale nie tylko. Bo mamy również tzw. specjalizacje wschodzące, które charakteryzują się wysoką w skali kraju dynamiką wzrostu zatrudnienia i wpisują w specjalizacje krajowe (a tych jest aż 19). - Ta pewno taką specjalizacją wschodzącą w regionie jest branża związana z oprogramowaniem, w której mamy do czynienia właśnie z wysokim wzrostem zatrudnienia. Specjalizacje będziemy monitorować i na bieżąco wprowadzać do programu. Bo jedną z jego zasad jest właśnie monitoring i elastyczność - tłumaczył prof. Dziemianowicz.

Produkcja tak, ale prototypu

Po  wystąpieniach ekspertów przeszedł czas na dyskusję - bardzo ożywioną i merytoryczną. Przedsiębiorcy dopytywali, czy w działalność badawczo-rozwojową wpisuje się zakup gotowej technologii. To pytanie przewijało się zresztą na wszystkich spotkaniach. I tym razem dyrektor Górski rozwiał wątpliwości, tłumacząc, że efektem B+R (badań i rozwoju) może być wyłącznie nowy produkt.  - Przy czym grant w ramach B+R można będzie uzyskać na prace do momentu wyprodukowania prototypu. Produkcja masowa tego produktu  już nie zalicza się do badań i rozwoju - wyjaśnił dyrektor Górski.

Eksperci zachęcali zebranych do korzystania z programów krajowych. - Jeśli skorzystamy tylko z RPO, to przegramy jako region. W PO Inteligentny Rozwój są ogromne środki, trzeba po nie sięgać, aby iść naprzód. Tych pieniędzy z RPO nikt nam nie zabierze, a jeśli sięgniemy po środki krajowe, to po prostu będzie ich w regionie dużo, dużo więcej - zachęcał Daniel Górski.

Teraz grupa robocza, złożona z ekspertów i przedsiębiorców, przeanalizuje poprawki, które zostały zgłoszone podczas konsultacji. Poprawiony projekt trafi pod obrady Zarządu Województwa oraz do akceptacji Komisji Europejskiej.

Prezentacja prof. Wojciecha Dziemianowicza

Prezentacja dyrektora Daniela Górskiego

Powrót na początek strony