Majówka z Funduszami Europejskimi po raz czwarty

Prawie 40 projektów do obejrzenia! Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Podlaskiem.

W tym roku impreza, organizowana przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie programów unijnych, odbędzie się w dniach 18-21 maja. Już od czterech lat uczestniczy w niej nasze województwo i beneficjenci, którzy otrzymali wsparcie z Funduszy Europejskich.

RPO w całym regionie

Najwięcej, bo 22 projekty zaprezentują beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Uczestnicy Dni Otwartych FE mogą je oglądać w różnych zakątkach regionu.

Mieszkańcy Łomży, którzy wybiorą się na miejską pływalnię, która powstała właśnie dzięki dotacji z RPO, mogą wziąć udział w zajęciach fitness, a także obejrzeć pokaz nurkowania i zejść pod wodę w asyście profesjonalnych nurków. Natomiast przedszkolaki mogą obejrzeć łomżyński stadion miejski: trybuny, płytę stadionu, bieżnię.

Jazda ciągnikiem w Ciechanowcu

Muzeum Wsi im. K. Kluka w Ciechanowcu, które dzięki funduszom unijnym zrealizowało kilka projektów, oprócz bezpłatnego zwiedzania wystaw, oferuje swoim gościom specjalne wydarzenia. Można obejrzeć pokaz jazdy zabytkowych ciągników z kolekcji działu techniki rolniczej, a także spróbować regionalnych potraw czy naparów sporządzonych na podstawie przepisów patrona muzeum – ks. Krzysztofa Kluka. Wieczorem czeka nas koncert Warszawskiej Kapeli z Targówka oraz pokaz filmów w kinie plenerowym.

Mleko ma potencjał 

Do Muzeum Mleka w Grajewie, które powstało w ramach RPOWP, zapraszamy miłośników tego napoju. To pierwsza tego typu placówka w Polsce, która w nowoczesny sposób opowiada o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Muzeum jest interaktywne i multimedialne, atrakcyjne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Umożliwia bowiem nie tylko zdobycie wiedzy, ale też wspólną zabawę.

Z kolei w Wysokiem Mazowieckiem swoje podwoje otworzy znana firma produkująca przetwory mleczne – Mlekovita. Środki z RPO pozwoliły na utworzenie w niej Centrum Badań i Rozwoju, składającego się z nowoczesnego laboratorium oraz Zakładu Fizykochemii i Zakładu Mikrobiologii i Bakteriologii, wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt. Dzięki niemu Mlekovita rozwija się i wprowadza na rynek nowe produkty.

Kulturalnie i na sportowo

Suwalski Ośrodek Kultury w ramach Dni Otwartych zaprasza na Konfrontacje Teatralne Talentów Wokalnych „Świetlik”. Można wziąć udział w lekcjach teatralnych i rodzinnych warsztatach artystycznych, a także obejrzeć wystawę fotografii.

Natomiast w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędą się warsztaty baletowe, a zwiedzający mają okazję zajrzeć za kulisy, gdzie ukryta jest skomplikowana technika sceniczna i z bliska obejrzeć dekoracje oraz elementy scenograficzne wystawianych spektakli.

Nie zabraknie też wydarzeń sportowych. Na plaży miejskiej w Dojlidach odbędzie się festyn rekreacyjny dla dzieci, można też z dużą zniżką wypożyczyć np. kajaki, rowery wodne czy rowery.

Dni z edukacją

Podczas Dni Otwartych zaprezentują się też szkoły i placówki edukacyjne, które otrzymały dotacje z RPO. W Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku zobaczymy prezentacje stacji kontroli pojazdów oraz urządzeń diagnostycznych. A kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w swoich samochodach. W białostockim „Elektryku” zobaczymy minielektrownię zamontowaną na dachu szkoły, która wykorzystuje odnawialne źródła energii: wiatr i słońce.

Już po raz kolejny Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku organizuje „Dzień z inżynierią genetyczną”, podczas którego można poznać m.in. historię inżynierii genetycznej, dowiedzieć się, czym jest GMO i klonowanie. W ramach warsztatów uczestniczy przygotują zdrowe przekąski: chipsy z marchewki i jabłek z wykorzystaniem procesu liofilizacji, dowiedzą się również, w których owocach i warzywach znajduje się najwięcej kwasów nukleinowych.

W Sokołach udostępniony zostanie zwiedzającym Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Prezentacja jest połączona z bezpłatnymi konsultacjami ze specjalistami pracującymi w ośrodku: rehabilitantem, oligofrenopedagogiem, logopedą, specjalistami od autyzmu.

Więcej na stronie

To tylko niektóre atrakcje. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową www.dniotwarte.eu, na której informujemy o wszystkich imprezach, które odbędą w danej miejscowości. Wystarczy podać miejsce, które nas interesuje, a na stronie ukażą się imprezy, które są tam zaplanowane.

Zapraszamy!

 

Dodana: 19 maj 2017 12:05

Zmodyfikowana: 19 maj 2017 12:05