Laureaci konkursu „Mój Pomysł, Mój Biznes” docenieni w Brukseli

Projekt Phobos zdobył złoty medal w kategorii innowacji technologicznej na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii Brussels Innova 2014.

Maciej Kopczyński, Marek Antoniuk i Łukasz Balukin zostali docenieni za projekt Phobos, czyli program do zwalczania fobii. Jest on związany z alternatywną rzeczywistością. To specjalny system, który zakłada wykorzystanie trójwymiarowych okularów i sensora ruchu. Sprawia, że wirtualny świat przed naszymi oczami porusza się dokładnie tak, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w jego środku. Przyda się on zwłaszcza psychoterapeutom, którzy zajmują się zwalczaniem fobii i stresu pourazowego, jak również pilotom odbywającym symulowane loty.

Złoty medal to jedna z wielu nagród, którą nasi wynalazcy zdobyli za swój projekt. W Brukseli otrzymali też puchar od Europe France Inventeurs. Wcześniej zwyciężyli w krajowym finale prestiżowego Imagine Cup oraz dobyli 50 tys. zł.  w konkursie „Mój Pomysł, Mój Biznes”. Tę ostatnią nagrodę ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Stoisko, przy którym prezentowali się Podlasianie, było jednym z najbardziej obleganych. Przygotowały je samorządy pięciu województw Polski Wschodniej przy pomocy swoich regionalnych przedstawicielstw w Brukseli. Wielkim powodzeniem cieszył się też także łazik marsjański Hyperion 2, duma Politechniki Białostockiej, który wcześniej zdobył pierwsze miejsce w konkursie University Rover Challenge w USA. Studenci PB zdobyli w Brukseli także srebrny medal w kategorii innowacji za projekt RECON, czyli system do monitorowania środowiska naturalnego w trudnych warunkach.

Dodana: 19 listopad 2014 11:13

Zmodyfikowana: 19 listopad 2014 13:39