Jak mądrze wykorzystać unijne pieniądze

W ciągu najbliższych siedmiu lat Podlaskie ma otrzymać ze środków unijnych ponad miliard euro. Projekt RPOWP 2014-2020 zakłada, że priorytetem przyszłej perspektywy finansowej będzie m.in. podnoszenie konkurencyjności podlaskich firm. I głównie o tym rozmawiali 11 grudnia goście zaproszeni przez Polskie Radio Białystok.

W debacie w Polskim Radiu Białystok wzięli udział: marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, zastępca prezydenta Łomży Benjamin Dobosz, poseł PiS Krzysztof Jurgiel, przewodniczący podlaskiego SLD Krzysztof Bil-Jaruzelski i przedsiębiorca, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców Wojciech Winogrodzki.

Efekty obecnego RPOWP

Dyskusja zaczęła się od podsumowania obecnego, kończącego się już Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Marszałek Jarosław Dworzański zaznaczył, że nawet jeśli nie spełnił on wszystkich pokładanych w nim oczekiwań, to w istotny sposób poprawił jakość życia mieszkańców.  

Zastępca prezydenta Łomży Benjamin Dobosz podkreślił, że największym plusem mijającej perspektywy finansowej są inwestycje w zakresie infrastruktury. Jego zdaniem, Łomża dobrze wykorzystała unijne pieniądze. – Łącznie około 300 mln zł w formie dotacji napłynęło do naszego miasta. To są ogromne pieniądze, które widać – ocenił. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz również mówił, że powstanie infrastruktury społecznej i gospodarczej to wielka zaleta obecnego programu. – W kolejnej perspektywie finansowej nie udałoby się zrealizowanie takich inwestycji, jak budowa aquaparku czy stadionu piłkarskiego – mówił. 

Członkowie opozycji – poseł PiS Krzysztof Jurgiel i przewodniczący podlaskiego SLD Krzysztof Bil-Jaruzelski narzekali jednak, że w ciągu ostatnich 7 lat powstało za dużo niepotrzebnych inwestycji. – Po co nam stadion miejski lub kolejne baseny? – pytał Krzysztof Bil-Jaruzelski. Jego zdaniem, ważniejsze jest powstanie lotniska. Ta kwestia wzbudziła najwięcej emocji podczas debaty. – Jeśli lotnisko nie powstanie, będziemy wykluczeni z rozwoju cywilizacyjnego – stwierdził wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski.

Najważniejsze: praca i dochody

Marszałek Dworzański przypomniał jednak, że w przyszłej perspektywie finansowej większość, bo aż 60 proc. środków, jest zaplanowana na zupełnie inne cele, m.in. na badania i rozwój, nowoczesne technologie, gospodarkę niskoemisyjną i najistotniejsze z punktu widzenia regionu – podnoszenie konkurencyjności firm. Tę opinię podziela prezes Podlaskiego Związku Pracodawców Wojciech Winogrodzki. – Najważniejsze dla ludzi są praca i dochody. Dlatego przedsiębiorcy są zadowoleni z kierunku, w którym toczą się prace nad nowym RPOWP. Inwestycje w podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw bezpośrednio przekładają się na rozwój regionu. Kultura, edukacja, kompetencje przedsiębiorców – to są obszary, w które musimy inwestować, jeśli chcemy iść do przodu.

Uczestnicy debaty mają duże oczekiwania odnośnie projektu RPO na kolejnych 7 lat. Prezydenci Łomży i Suwałk będą zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w ich miastach – Chcemy zrobić wszystko, aby poprawić dochody mieszkańców, wspierać początkujących przedsiębiorców i nasze regionalne specjalizacje – zaznaczył Benjamin Dobosz. Zdaniem Bila-Jaruzelskiego, należy wspomóc każdą firmę, która zatrudnia ludzi, nawet jeśli nie jest szczególnie innowacyjna.

Inne zdanie miał prezes Winogrodzki. – Dla rozwoju gospodarczego Podlaskiego ważne jest wspieranie tych firm, które są konkurencyjne zewnętrznie, czyli sprzedają swe produkty i usługi poza teren województwa. Mamy bowiem wątły rynek wewnętrzny i mało pracowników, którzy w dodatku mało zarabiają. Wiele tych dóbr zatem nie zakupią. Musimy też stosować kryteria ekonomiczne. Ten projekt jest lepszy, który ma wyższą stopę zwrotu na inwestycji – tłumaczył. 

Sięgajmy do programów krajowych

Marszałek Dworzański przypomniał zaś uczestnikom debaty, że są jeszcze programy krajowe. – Połączenie ich z funduszami dostępnymi w ramach RPOWP pozwoli nam uporządkować znacznie więcej spraw – podsumował.  

Debata można odsłuchać na stronie:

www.radio.bialystok.pl

 

Dodana: 12 grudzień 2013 12:38

Zmodyfikowana: 16 grudzień 2013 12:26