Infrastruktura nie gwarantuje rozwoju

Ceniony na całym świecie specjalista ds. rozwoju regionów prof. Andrés Rodríguez-Pose przekonywał w czwartek w Białymstoku, że to nie inwestycje w infrastrukturę, ale w innowacje i kapitał ludzki budują siłę lokalnej gospodarki.

Andrés Rodríguez-Pose odwiedził Białystok na zaproszenie Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego. Marszałek witając gościa zaznaczył, że wizyta tak znakomitego specjalisty ds. regionów (doradcy m.in. Komisji Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Banku Światowego) zbiegła się w czasie z finalizacją prac nad ostatecznym kształtem  Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. – Dlatego tym bardziej cieszę się, że możemy właśnie teraz usłyszeć głos cenionego eksperta w sprawie kierunków rozwoju naszego województwa – powiedział Jarosław Dworzański.

Andrés Rodríguez-Pose w swoim wystąpieniu podkreślał przede wszystkim, że to nie drogi decydują o rozwoju gospodarczym regionu. – Infrastruktura jest oczywiście bardzo ważna, ale ze statystyk jasno wynika, że te kraje, które głównie na niej się skupiły, wcale nie rozwijają się szybciej. Największy wzrost gospodarczy notują te regiony, które zainwestowały w kapitał ludzki oraz innowacje – mówił zebranym w auli słuchaczom. Podkreślił też ogromną rolę władz lokalnych w procesie tworzenia, a potem wdrażania koncepcji rozwoju regionu. – Aby jechać do przodu, rower potrzebuje dwóch kół. Tak też jest z rozwojem regionu: potrzebuje on i dobrej strategii działania, i sprawnych instytucji, które tę strategię zrealizują – dodał.

Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Na spotkanie z prof. Rodríguezem-Posem przybyły tłumy. Wśród nich byli przedstawiciele władz lokalnych, naukowcy oraz przedsiębiorcy. Po wykładzie pytali profesora, w jakim kierunku powinno rozwijać się Podlaskie. – Gdzie jest ta granica, kiedy infrastruktura staje się balastem, a nie czynnikiem rozwoju? – pytał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Czy powinniśmy budować lotnisko? Jak zachęcić firmy do ściślejszej współpracy z uczelniami? – zastanawiali się naukowcy i przedsiębiorcy.

Rodríguez-Pose zaznaczył, że nie ma gotowej recepty, która zagwarantuje rozwój Podlaskiego. – Najważniejsze jest to, aby dostosować strategię rozwoju regionu do jego lokalnych uwarunkowań. Niektórzy chcieliby zapewne „wymyślić” region na nowo, ale z mojego doświadczenia wynika, że takie przebranżowienie rzadko się udaje. Inwestowanie ograniczonych środków w sektory, które nie wiążą się z danym terenem, jest bardzo ryzykowne. Najlepiej bazować na tym, co mamy, np. w Podlaskiem może to być przemysł mleczarki. Pamiętajcie, że rozwój musi być stopniowy. Nie zaczyna się budowy domu od dachu – przekonywał słynny ekonomista.

Po wykładzie odbyły się także warsztaty tematyczne z udziałem polskich ekspertów na temat kierunków rozwoju naszego regionu. Poprowadzili je: prof. Jacek Szlachta, prof. Bogusław Plawgo i dr Piotr Żuber.

Link do prezentacji prof. Andrésa Rodrígueza-Pose

Link do prezentacji prof. Jacka Szlachty

Link do prezentacji prof. Bogusława Plawgo

Link do prezentacji dr. Piotra Żubera

  • Rozmowa o rozwoju regionu z prof. Andrésem Rodríguezem-Pose z London School of Economics - rozmawia Lech Pilarski z Radia Białystok

http://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/page/1/id/109571

 

Dodana: 21 luty 2014 11:38

Zmodyfikowana: 24 luty 2014 14:47