Dobry plan do podstawa rozwoju

Dobry plan do podstawa rozwoju

Podlascy wójtowie i burmistrzowie 4 września wzięli udział w spotkaniu informacyjnym na temat gospodarki niskoemisyjnej. Dowiedzieli się m.in., jak stworzyć plany działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP).

Samorządy odgrywają kluczową rolę we wspieraniu gospodarki niskoemisyjnej w regionach. Dlatego przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „„Energie Cités” tłumaczyli wójtom i burmistrzom, jak stworzyć plany działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP).

Gości powitał członek zarządu województwa podlaskiego Karol Pilecki. – Gospodarka niskoemisyjna to niezwykle istotna kwestia w unijnej perspektywie finansowej 2014-2020. To jednak od Państwa kreatywności zależy, czy mieszkańcom Podlaskiego będzie się żyło lepiej – zwrócił się do przedstawicieli gmin.

W nowej perspektywie unijnej warunkiem otrzymania dofinansowania projektów z zakresu efektywności energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz regionalnych programów operacyjnych jest utworzenie przez gminy planu gospodarki niskoemisyjnej. Jak go opracować wyjaśniała Izabela Stańczak z Ministerstwa Gospodarki. Z kolei Maria Stankiewicz, dyrektor Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „„Energie Cités” zachęcała zebranych do włączenia się do „Porozumienia Burmistrzów” – inicjatywy na rzecz ochrony klimatu. – Jego największą zaletą jest to, że członkowie mają lepszy dostęp do krajowych i europejskich źródeł finansowania gospodarki niskoemisyjnej – zaznaczyła.

Spotkanie poprowadził prof. Piotr Banaszuk. – Ogromna frekwencja na sali wyraźnie pokazuje, że gospodarka niskoemisyjna nie jest tylko pustym dźwiękiem, ale jest ważna dla gmin. W Podlaskiem kupujemy bardzo dużo energii. Gdybyśmy więcej produkowali, moglibyśmy znacznie obniżyć jej koszty – podsumował.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami prelegentów:

Prezentacje

Powrót na początek strony