Razem wyznaczamy kierunki rozwoju

Razem wyznaczamy kierunki rozwoju
 
To moment historyczny. Rozpoczynamy prace nad nową Strategią Rozwoju Województwa Podlaskiego - tymi słowami przywitał licznych gości marszałek województwa Jarosław Dworzański, gospodarz spotkania, jakie odbyło się w poniedziałek, 23 lipca, na Politechnice Białostockiej. - Przed nami rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowej perspektywy finansowej, ostatniej, w której będziemy mieli do wykorzystania tak potężne środki. A bez nowelizacji tego dokumentu nie możemy mówić o nowej perspektywie. Dopiero w oparciu o wypracowane w Strategii ustalenia będziemy negocjować z Komisją Europejską – dodał marszałek.

Było to pierwsze spotkanie w ramach prac nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020, jakie organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Zostali na nie zaproszeni reprezentanci czterech powiatów: miasta Białystok, powiatu białostockiego, monieckiego i sokólskiego - przedstawiciele samorządu, świata nauki, biznesu, organizacji i stowarzyszeń. - Zaczynamy właśnie od Białegostoku, bo to miasto jest synonimem sukcesu, dobrych pomysłów, które służą mieszkańcom całego regionu. Jest też przykładem, jak sięgać po środki unijne i dobrze je wykorzystywać - ocenił Jarosław Dworzański.

Na początku goście zapoznali się z diagnozą społeczno-gospodarczą stanu województwa, opartą na bardzo szerokim materiale, m.in. na danych statystycznych GUS, Eurostatu, dziesiątkach ekspertyz i raportów. Wyniki prowadzonych prac jednoznacznie wskazują, że do najważniejszych wyzwań dla województwa podlaskiego w najbliższych latach należą:
  • wykorzystanie przygranicznego położenia województwa;
  • unikanie drenażu mózgów z regionu oraz przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom demograficznym;
  • poprawa dostępności komunikacyjnej województwa;
  • stymulowanie badań i innowacji na poziomie regionalnym;
  • zwiększanie produktywności MŚP, zwłaszcza w sektorze rolnym;
  • zapewnienie rozpowszechniania technologii telekomunikacyjnych przez firmy i obywateli.
Dlaczego diagnoza jest tak ważna? - Jeśli lekarz stawia złą diagnozę, to przepisuje złe leki. Musimy wiedzieć, gdzie jesteśmy, a by postawić właściwe cele i przygotować dobrą strategię - stwierdził Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWP.

Potem przyszedł czas na żywą i pełną emocji dyskusję, w której goście zgłaszali, które obszary, cele, kierunki powinny - ich zdaniem - być wzięte pod uwagę przy konstruowaniu Strategii. Zwracali uwagę na wiele zagadnień. I tak, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uznał, że w dokumencie musi być mocno zaakcentowana polityka miejska. Natomiast Mirosław Lech, wójt Krycina podkreślił konieczność rozwoju obszarów wiejskich w naszym regionie i zapisanie tego w Strategii.
Z kolei Adam Krętowski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zwrócił uwagę, jak istotne dla rozwoju regionu jest zapobieganie drenażowi mózgów. - Chodzi nie tylko o to, aby wykształceni ludzie od nas nie uciekali, ale również o to, byśmy przyciągali wysokiej klasy specjalistów z innych regionów, z zagranicy - stwierdził.

A Wojciech Winogrodzki, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców rzucił hasło: - Przede wszystkim gospodarka. I rozwinął, że chodzi mu o podniesienie jej efektywności, mierzonej nie tylko wskaźnikiem PKB na mieszkańca, a i poziomem eksportu oraz zyskiem, osiąganym w podlaskich firmach. W dyskusji padały różne propozycje, m.in. wzmacniania klasteringu, utworzenia centrum kongresowego w Białymstoku, wspierania młodych przedsiębiorców, pozyskiwania odnawialnych źródeł energii. Wszystkie zgłaszane wnioski zostaną rozpatrzone w trakcie prowadzonych prac.
Marszałek podziękował gościom za tak aktywny udział w debacie - burzliwą, ale rzeczową dyskusję. I zachęcił ich, aby zadeklarowali udział w którejś z pięciu grup tematycznych, jakie będą pracowały nad aktualizacją Strategii. Poinformował też, że każdy mieszkaniec regionu może zgłaszać swoje wnioski pod adresem strategia2020@wrotapodlasia.pl.

Kolejne spotkanie (30.07.2012 r.) odbędzie się w Siemiatyczach (dla powiatu siemiatyckiego, bielskiego i hajnowskiego), następne zostaną zorganizowane: 1.08.2012 r. w Łomży (dla miasta Łomża, powiatu łomżyńskiego, grajewskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego) i 3.08.2012 r. w Suwałkach (dla miasta Suwałki, powiatu suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego).

W każdym z tych spotkań weźmie udział marszałek Jarosław Dworzański. - Mam nadzieję, że debata będzie się toczyła w całym naszym województwie, tak, aby każdy obywatel miał szansę zgłosić nam swoje uwagi. Chciałbym bowiem, aby z tym dokumentem identyfikowała się większość mieszkańców. Tylko wtedy możemy mówić o sukcesie - podsumował białostockie spotkanie Jarosław Dworzański.
 
 
 
 
Powrót na początek strony